Vogonya gururla sunar: 

Vogonya Renk Yönetmeliği Temel Renkleri - Vogonya Yeşili 

Dünya gezegeni üzerinde insanların seçtikleri en çirkin renk olarak Pantone 448c tespit edilmiştir, başka bir deyişle Vogonya yeşili. 

Bizim bu kadar sevdiğimiz, kusmuk yeşili veya sümük yeşili veya at boku adını verdiğmiz bu yeşilin, insanlar tarafından sevilmemesi muhteşemliğinin ayrı bir göstergesidir. Vogonya yeşili hoş geldin! Bunun yanında Leonardo da Vinci'nin "Mona Lisa" (La Jakond) tablosunun ağırlıklı olarak Pantone 448c rengini içermesi, elbisenin bu renkte olması da tesadüf olamaz. Bu rengin bir de özel adı var: Opaque Coucé! (Fr.okunuşu: Obeak kuşey). Hemen belirtmeliyim ki arama yaparken benzer olmakla birlikte birçok farklı renkle karşılaştım bu sebeple Pantone sitesinin kendi kataloğundaki rengi kullandım. 

Her ne kadar biz kusmuk yeşili desek de, bazıları bunu bebek bokuna benzetiyorlarmiş. Vogonların neden bebek bokunu düşünmedikleri aşikârdır. İnternette dolaşan çeşitli versiyonları

Hemen belirtelim, askeriyede 1.Dünya Savaşı üniformalarında kamuflaj - evet KUMUFLAJ - amacıyla kullanılan bu renk günümüzde, özellikle "woodland" veya "desert" olarak bilinen şekliyle görevine devam etmektedir. (bkz. MARPAT

Renk için o kadar çirkin denmiştir ki, yapılan araştırmada insanlara kirlilik, zift ve ölümü (ölüm referansı 1. Dünya Savaşına atıftır) hatırlattığı görülmüştür. Bu sebeple insanları sigaradan soğutmak üzere sigara paketlerini bu renklerde üretmeye başlamışlar (İrlanda, Avustralya vs.).

Yine Avustralya'da Zeytin Yetiştiricileri Derneği daha önce ne güzel "zeytin yeşili" dediği rengi, Pantone 448c ve benzeri renklerinin bu rengı zeytin yeşili rengine benzetmelerinden ötürü, koyu donuk kahve  (drab dark brown) olarak değiştirmek zorunda kalmiş ki, zeytininin popülaritesi düşmesin. 

 

Sevgili Vogonlar, bir kez daha renk seçimimizin ne kadar yerinde olduğunu tekrarlamakla, saygılarımla gidiyorum. 

 

İlgili linkler: 

Gri de bir renktir.

Konu İnceleme Kriteri Olarak Renkler

Lacivert Kod İhlâli (öylesine) 

 

Son Ğı'lar

Posta